İnsülin Direnci ile İlgili Merak Edilenler

Son zamanlarda çok sık karşılaştığımız bir problem: İNSÜLİN DİRENCİ
📌Neden bu kadar insülin direnci konuşur olduk pekii? t
🖇Yaşam tarzımızı yaradılışımızın aksi yönde şekillendirdik. Fazla besleniyor, gerçek besinleri ihmal edip yapay ve besleyici olmayanlara daha çok yöneliyor üstüne bir de hareketsiz yaşam için her koşulu sağlıyoruz ⚠
🖇Dolayısıyla insülin direnci için her birimiz mükemmel aday konumuna gelmiş durumdayız ⚡
Sık sık sorduğunuz, anlamaya çalıştığınız bu problemle ilgili hap bilgilerle dolu bir yazı hazırladım. İnsülin Direnci ile ilgili aklınıza takılan bir çok soruya cevap bulabileceğinizi düşünüyor ve başlıyorum!

Soru: Belirtileri Neler?

Sık sık ve çabuk acıkma, tatlı krizleri, gece yeme atakları, unlu-nişastalı yiyeceklere düşkünlük (karbonhidrat içeriği yüksek besinlere düşkünlük), hızlı yemek (tıkınırcasına), yemekten sonra terleme, uyuklama, halsizlik, yorgunluk, acıkınca sinirlenme, açken ve yemek yedikten hemen sonra konsantrasyon eksikliği, unutkanlık halleri, baş ağrıları, ödem ve şişkinlik.

Soru: Nasıl teşhis ediliyor?

Sadece bu belirtilere bakarak teşhis koymak mümkün değildir. 8-10 saatlik açlıktan sonra laboratuvara bir kan örneği vermelisiniz. Açlık kan şekeri ve açlık insülininiz belirlenmeli. Daha sonra insülin ve şeker rakamları çarpılıp bulunan değer 405’e bölünüyor. Sonucun 2.5’tan fazla olması durumunda insülin direncinin varlığı kesinleşiyor. Rakam ne kadar yüksekse, bu direncin o kadar yüksek olduğu anlamına geliyor.

Soru: İnsülin direnci ne yapar?

  • Kolay kilo almanıza neden olur.
  • Daha zor kilo verirsiniz.
  • Karaciğer, pankreas ve kalbi yağlandırır.
  • Hipoglisemi ataklarına neden olur (özellikle yemeklerden sonra)
  • Trigliseridi yükseltip damar sertliği ve kalp krizine zemin hazırlar
  • Genetik yatkınlığınız da varsa şeker hastalığının ilk işaretini alıyor olabilirsiniz.

Soru: İnsülin direnci tedavi edilebilir mi?

Evet tedavi edilebilir ve edilmelidir. Aksi takdirde büyük sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Soru: Nasıl bir tedavisi vardır? Sadece ilaç içip insülin direncinden kurtulabilir miyim?

Tedavisi çok yönlüdür ve kesinlikle sadece ilaç içerek insülin direncini yenemezsiniz. İnsülin direncini kırmaktaki en önemli tedavi “BESLENME” dir. İnsülin direncine uygun bir beslenme programı ile olayın yarısını halletmiş olursunuz. Geri kalan yarısında ise fiziksel aktivite ve hekiminizin önereceği ilaç tedavisi etkili olacaktır.

Soru: Sadece beslenmeme dikkat ederek insülin direncimi kırabilir miyim?

Cevap: Hayır.  Beslenmenizi düzenleyerek çok büyük aşama kaydedersiniz ancak; fiziksel aktivite insülin direncini kırmanızda olmazsa olmaz noktalardan bir diğeridir.

Soru: Pekii hangi fiziksel aktivite bu dirençle baş etmemde bana yardımcı olur?

Cevap çok basit ve net “YÜRÜYÜŞ”. Özellikle açık havada, oksijeni bol ortamda yapacağınız postacı yürüyüşü, doğru beslenme programını uyguladığınız takdirde mükemmel sonuç verecektir.

Soru: İnsülin direnciyle savaşırken muhakkak ilaç kullanmalı mıyım?

Bu sorunun cevabını bir Beslenme Uzmanı olarak benden değil, alanında uzman bir Endokrin Hekiminden almalısınız.

Soru: Çok kiloluyum bende insülin direnci kesin var mıdır?

Böyle bir genelleme yapmak doğru olmayacaktır. Kesin teşhis için kan tahlili şart. Ancak kilo probleminiz var ve diyet yapmaya başlayacaksanız, bu yola çıkmadan önce muhakkak insülin direncinize baktırmanızı öneririm.

Sevgiler…yen